На виконання рішення Ради суддів України від 04.12.2014р. № 63 наказом суду № 71 від 25.06.2015р. відповідальною особою за доступ до правосуддя маломобільних груп населення та інших груп населення до залів судових засідань, канцелярії тощо в Цюрупинському районному суді призначено судового розпорядника Мезько Тетяну Іванівну (тел.: (05542) 2-20-19, електронна адреса - inbox@cr.ks.court.gov.ua), до посадової інструкції якої внесені відповідні зміни до завдань та обов’язків, що стосуються надання безпосередньої допомоги під час відвідування інвалідами приміщення суду.
Відповідальна особа повинна:
- При потребі особі з інвалідністю потрапити в приміщення суду з’ясувати – як допомогти, щоб проїхати в дверях, переїхати через поріг, піднятися по сходах тощо.
- Не поводитися самовільно з людиною у візку, не котити її без дозволу. Під час спілкування обличчя мають бути на одному рівні. Необхідно або присісти, або сісти поруч на стільці.
- Якщо людина в кріслі-візку є разом із супроводжуючою її особою, при спілкуванні необхідно звертатися безпосередньо до особи, якої це стосується. Якщо це стосується особи з інвалідністю, то при спілкуванні потрібно в першу чергу звертатися і розмовляти з нею, а не із супроводжуючою особою.
- При розмові з особою з вадами слуху необхідно дивитися безпосередньо на співрозмовника, повільно і чітко промовляти слова із виразною мімікою.
- Необхідно мати можливість спілкуватися за допомогою переписки: мати листки паперу, блокнот, ручку/олівець тощо. Звичайно, треба писати читабельним почерком, не формулювати довгих фраз.
- Якщо особа з вадами слуху користується послугою сурдоперекладача, то при спілкуванні необхідно дивитися на того, хто звернувся за послугою. Тобто, на особу з вадами слуху, а не на перекладача.
- Підтримувати зоровий контакт, демонструвати спокій та позитивні емоції.
- Спілкуючись із особами з вадами зору називати себе і, залежно від ситуації, присутніх. Описувати – де знаходитесь і попереджувати про перешкоди, які є на шляху.
- Виконувати інші заходи, які не порушують вимоги Конституції України, Конвенції про права інвалідів, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».