З липня 2014 року відбулася зустріч суддів Верховного Суду України Лілії Григор’євої і Тетяни Жайворонок з експертом Ради Європи з гендерних питань Гретою Гобер і національним експертом з гендерних питань Еліною Шишкіною. Від Верховного Суду України у заході також взяла участь начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар.
Лілія Григор’єва поінформувала експертів про ситуацію, яка склалася в Україні з питань гендерної проблематики, підкресливши, що проблема гендерної нерівності не нова і є актуальною для всього світу. Зокрема, суддя Верховного Суду України пригадала відомий вислів Сократа: «Три речі можна вважати щастям: що ти не дика тварина, що ти грек, а не варвар, і що ти чоловік, а не жінка».
Україна протягом останніх десятиліть впровадила дві державні програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. На жаль, перша програма з утвердження гендерної рівності (на період з 2006 року по 2010 рік) не дала помітних результатів. Затвердження нової програми (до 2016 року) засвідчує актуальність цієї проблематики для українського суспільства, зазначила Лілія Григор’єва.
Суддя Верховного Суду України навела статистичні дані стосовно нерівності жінок і чоловіків в оплаті праці, у рівні представництва в органах державної влади, підприємництві. Зокрема, Україна займає 112 місце серед 130 країн по кількості жінок у парламенті, жінки очолюють 12% великих і 15% середніх підприємств тощо. За даними ООН Україна належить до країн з безумовним домінуванням чоловіків, зауважила Лілія Григор’єва.
Така ж ситуація і в судовій владі України, констатувала суддя Верховного Суду. Серед суддів Конституційного Суду України лише одна жінка, у Верховному Суді України співвідношення жінок і чоловіків 1 до 3,5, у вищих судах представництво жінок на рівні від 40 до 50%. Статистика представництва жінок у місцевих та апеляційних судах України не ведеться.
Лілія Григор’єва розповіла про ті заходи, яких вживає судова влада України для подолання гендерних проблем. Зокрема, проводяться навчальні семінари із суддями і кандидатами на посаду судді, круглі столи, видаються посібники з роз’ясненнями застосування конвенцій щодо подолання дискримінації жінок тощо.
Суддя Верховного Суду України звернула увагу присутніх не лише на проблему представництва жінок в українських судах, а й на проблематику гендерної рівності у судових рішеннях і судовому процесі. У першу чергу це стосується сімейних справ – про економічну дискримінацію, про психологічне і фізичне насильство в сім’ї, про призначення аліментів, про визначення місця проживання дітей при розлученні батьків тощо. Наприклад, Лілія Григор’єва відзначила відсутність судової практики у справах про відмову у прийнятті на роботу жінок із малолітніми дітьми через те, що жінки не звертаються до суду для захисту своїх прав.
Експерт Ради Європи з гендерних питань Грета Гобер відзначила, що приємно вражена розумінням Верховного Суду України важливості забезпечення гендерної рівності в Україні, готовністю брати активну участь у реалізації державної програми з цієї проблематики. Експерт повідомила, що метою візиту експертів Ради Європи є зустрічі у судах різної юрисдикції, вивчення й аналіз гендерної проблематики та підготовка відповідних рекомендацій судам.
На думку Грети Гобер, гендерним питанням у судовій владі України не надається важливого значення, і ставлення суддів до проблеми гендерної рівності необхідно змінювати.
Експерт визначила основні напрями діяльності, серед яких – дослідження питань гендерної упередженості у судових рішеннях, вирівнювання ситуації щодо впливу і наслідків гендерних стереотипів, а також створення дослідно-аналітичної групи і започаткування навчального курсу з гендерних питань для суддів і кандидатів у судді.
Учасники зустрічі, виходячи із важливості обговорюваних питань, висловилися за координацію зусиль для досягнення реальних результатів щодо гендерної рівності в судовій владі України.