У зв’язку з прийняттям ЗУ «Про забезпечення права на справедливий суд», яким викладено в новій редакції ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» експерти Венеціанської комісії вважають, що це може загальмувати роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Їй просто не вистачить часу на проведення кваліфікаційного оцінювання як нинішніх, так і майбутніх суддів. А для очищення системи експерти рекомендують проводити «індивідуалізовані» іспити.
Оскільки, крім проведення кваліфікаційного оцінювання, постійно діючий орган виконує багато інших функцій. Нині в складі ВККС — лише 9 членів. Має прийти ще 5 осіб, але коли це буде — невідомо. Та й для 14 ноша проведення переатестації може виявитися не підйомною.
Також експерти детально зупинилися на самій переатестації — первинному кваліфікаційному іспиті.
Вони вважають що, у багатьох системах деякі із суддів мають справу тільки з вузьким діапазоном справ, у яких вони повинні мати дуже глибокі знання. Тому, якщо буде необхідно провести письмові іспити для суддів, то вони мають бути дуже цільовими, а в деяких випадках — навіть індивідуалізованими.
У ВК застерігають: не можна екзаменувати суддю без урахування його спеціалізації. Адже, очевидно, що законник, який протягом 10 років розглядав податкові спори, матиме складнощі з правильним написанням, наприклад, вироку. А це може стати підставою для його звільнення.
Джерело: Закон і Бізнес - http://zib.com.ua