На сайті Конституційної комісії 22 серпня 2015 року опубліковано робочий варіант змін до Конституції в частині правосуддя. Пропозиції стосуються як діяльності судів, так і прокуратури та адвокатури.
Проектом, зокрема, передбачено, що Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, передбачених Римським статутом Міжнародного кримінального суду.
Окрім того, документ передбачено як функціонування вищих спеціалізованих судів, так і окремо закріплено те, що у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.
Проект також передбачає наступне:
- створення Вищої ради правосуддя шляхом реорганізації Вищої ради юстиції;
- оновлення переліку підстав для звільнення суддів. Зокрема, замість порушення присяги передбачено вчинення суддею дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування своїми обов’язками – що є несумісним зі статусом судді або виявило його явну невідповідність займаній посаді;
- підвищення вимог до майбутніх суддів - не молодший 30 та не старший 65 років, стаж роботи у галузі права щонайменше 5 років;
- захист від обвинувачення та представництво в суді здійснюють виключно адвокати. Законом можуть бути визначені інші види правничої допомоги, які надаються виключно адвокатом.
Зауважимо, в прикінцевих та перехідних положення визначено, що захист прав обвинуваченого та представництво виключно адвокатами здійснюється: у Верховному Суді та судах касаційної інстанції – з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції – з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції – з 1 січня 2019 року.
- відповідність займаній посаді судді, якого було призначено або обрано на посаду до набрання чинності Законом "Про внесення змін до Конституції України" (щодо правосуддя)", має бути оцінена в порядку, визначеному законом. Виявлення за результатами такого оцінювання явної невідповідності судді займаній посаді за критеріями професіоналізму, етичності або доброчесності є підставою для звільнення такого судді з посади.
Джерело: Закон і Бізнес - http://zib.com.ua/