Частенько після серйозних негараздів, а то й зламів у житті, дорога веде людину до суду. І багато чого залежить від того, як її тут зустрінуть...
Для Валентини Євгеніівни Шмітко з 1985 року Цюрупинський районний суд став незмінним місцем роботи. Для тодішнього голови суду А.О.Сосновського найкращою рекомендацією Валентини для прийняття її на роботу діловодом була служба радіотелеграфістом на Чорноморському флоті. Приводити всі папери в порядок вона мала тоді одна на весь суд.
А робота в якості секретаря судових засідань розпочалася для В.Шмітко з 2003 року разом з суддею В.В.Майданником, у якого вона навчалася всьому, щоб наприкінці нинішнього року йти на заслужений відпочинок з чистою совістю. Як секретар судових засідань працювала з ним, за її визначенням, в одній упряжці. Із закритими очима може розшукати Валентина Євгеніївна потрібні документи, вчасно розсилати всім учасникам судових засідань запрошення, готувати для судді все для професійного розгляду справ. Всього не перелічити.
Та найголовніше, звичайно, грамотне і об'єктивне протоколювання самих засідань. Важко, зізнається секретар, забудь-якої напруги під час засідань вести протокол і багато чого пропускати через таке чутливе до всіх проблем серце. Буває важко навіть слухати образи родичів під час розподілу майна. За найгіршими побажаннями іншій стороні деякі люди, говорить Валентина Євгеніївна, забувають задля чого живуть і наче збираються відсуджену скриню брати з собою в могилу. Стискається серце, коли батьки, які розлучаються, ділять дітей, турбуючись часто не про їхню долю, а про власну вигоду. І найбільше втрачають діти - уже як живі сироти. Майже напам'ять знає Валентина Євгеніївна кримінальні справи. Майже всі злочини скоєні винними у нетверезому стані. Чимало, говорить секретар суду, знали, що напідпитку, ходять як по лезу ножа. Та шкодувати про це почали лише після злочину. Які треба мати нерви, ділиться міркуваннями В.Шмітко, щоб протоколювати засідання про розбійні напади, пограбування, де нелюди, приставляючи до жертви гарячу праску, вимагали від переляканої беззахисної старенької гроші. Ще більше, слухаючи про це, хочеться, щоб твої рідні жили з твоєю допомогою довше. Особисто Валентина Євгеніївна постійно навідується до своєї старенької матері в Костогризове, порається по господарству. Задля неї збирається переїхати в рідне село назавжди.
У всіх судових справах, що пройшли через серце В.Шмітко, були не тільки прямі свідки. Ще більше знайдеться тих, хто знав винних, чув про подробиці злочинів. Найзаповітніше бажання Валентини Євгеніївні щоб все це слугувало для нас уроком. Винний, переконана секретар, часто з острахом не тільки чекає, вислуховує вердикт суду, а й картається докорами своєї совісті. Від неї нікуди не подітися. То ж хай, бажає В.Шмітко, всі негаразди, про які ми знаємо, чули, будуть для нас уроком, їх так зараз багато, щоб вчитися жити людиною і по-людськи.