Відповідно до порядку денного Пленум Верховного Суду України розглянув питання звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо відповідності (конституційності) окремих положень пунктів 8 і 11 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VІІІ «Про Національну поліцію» частині першій статті 8 та частині третій статті 22 Конституції України. Підставою для розгляду цього питання на Пленумі стала ухвала одного з апеляційних судів, який зупинив провадження у справі та звернувся до Верховного Суду України з приводу необхідності перевірити на відповідність Конституції України деяких положень Закону України «Про національну поліцію».
Доповідачем із цього питання виступив суддя Верховного Суду України Олег Кривенда. Пленум дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України, зважаючи на непереконливі аргументи ухвали апеляційного суду. Пленум зауважив, що правове регулювання питання звільнення працівників, які перебувають на публічній службі, а також матерів, які знаходяться у соціальній відпустці по догляду за дитиною, закріплено як на конституційному рівні, так і належним чином врегульовано на законодавчому рівні. Крім того, системний аналіз практики застосування судами вказаного питання свідчить, що судами різних рівнів неодноразово вирішувалися справи із подібною фабулою.
Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України Василя Гуменюка стосовно звернення до Конституційного Суду України з конституційним поданням щодо конституційності частини другої статті 18, частини четвертої статті 234 Цивільного процесуального кодексу України частині п’ятій статті 124, частині першій статті 127, частині четвертій статті 129 Конституції України, судді Верховного Суду України також дійшли висновку про відсутність обґрунтованих підстав для звернення до Конституційного Суду України.
У зв’язку з набранням чинності 30 вересня 2016 року законів України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» (реєстр. №1401-VІІІ) та «Про судоустрій і статус суддів»
(реєстр. № 1402-VІІІ) в українському законодавстві з’явилася низка новел у сфері судоустрою, в яких, зокрема, не передбачено інституту судових засідателів, про що зазначив Василь Гуменюк. Натомість положення Цивільного процесуального кодексу України передбачають необхідність розгляду справ за участю народних засідателів. Тобто з 30 вересня 2016 року створилася прогалина у законодавстві, що призвело до блокування правосуддя через неможливість розгляду цивільних справ щодо обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, усиновлення, надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку, примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу.
У результаті обговорення судді Верховного Суду України дійшли висновку про відсутність підстав для звернення до Конституційного Суду України через те, що зазначені положення Цивільного процесуального кодексу України на підставі пункту 1 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України втратили чинність. У зв’язку з цим згадані положення не можуть бути предметом розгляду Конституційного Суду України, оскільки юрисдикція Конституційного Суду України поширюється виключно на чинні нормативно-правові акти.
Крім того, судді Верховного Суду України зазначили, що з метою приведення положень ЦПК України у відповідність до Конституції України необхідно внести відповідні зміни до законодавства, що є виключною компетенцією Верховної Ради України.
Пленум Верховного Суду України, заслухавши інформацію Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка, постановив внести зміни до персонального складу Науково-консультативної ради при Верховному Суді України, а саме вивести з персонального складу НКР суддю Верховного Суду України у відставці Валентина Барбару, увести до персонального складу НКР суддю Верховного Суду України Олега Кривенду, обрати головою НКР суддю Верховного Суду України, кандидата юридичних наук, заслуженого юриста України Василя Гуменюка, обрати заступником голови НКР суддю Верховного Суду України, кандидата юридичних наук, заслуженого юриста України Олега Кривенду.
Також Пленум Верховного Суду України постановив внести зміни до персонального складу редакційної колегії журналу «Вісник Верховного Суду України», а саме вивести зі складу редколегії суддів Верховного Суду України у відставці Валентина Барбару та Анатолія Ярему і увести до її складу суддів Верховного Суду України Василя Гуменюка й Анатолія Ємця.
Джерело: Офіційний сайт ВСУ - http://www.scourt.gov.ua