flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Зареєстровано проект про антикорупційні судах

06 лютого 2017, 09:55

У Верховній Раді зареєстрований депутатський законопроект № 6011 «Про антикорупційних судах».

Законопроект визначає систему антикорупційних судів, вимоги до суддів і особливості їх відбору, а також регулює особливості формування і функціонування апаратів антикорупційних судів.

Так, систему антикорупційних судів складають:

1. Вищий антикорупційний суд (не більше 70 суддів): здійснює правосуддя в якості суду першої інстанції у справах, підслідним НАБУ; аналізує і узагальнює судову практику, про результати чого інформує антикорупційну палату, НАБУ і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Зборами суддів утворюються: палата слідчих суддів, апеляційна палата та інші судові палати.

2. Антикорупційна палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду (не менше 30 суддів) - створюється для перегляду вироків і постанов Вищого антикорупційного суду, якими було закінчено розгляд справи по суті. На суддів і працівників апарату не поширюється дія наказів і розпоряджень голови Верховного Суду і голови Касаційного кримінального суду Верховного Суду. Судді не можуть бути обрані на розгляд Великої палати і займати адміністративні посади.

3. Велика палата Верховного Суду в визначених процесуальним законом випадках переглядає в касаційному порядку судові рішення Вищого антикорупційного суду і рішення Антикорупційної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, які вступили в законну силу.

Суддею антикорупційного суду може бути призначений громадянин України від 30 до 65 років, який має вищу юридичну освіту, компетентний, доброчесний і володіє державною мовою. Претендент повинен відповідати одному з наступних критеріїв:

1) мати стаж роботи на посаді судді не менше 10 років;
2) мати науковий ступінь в області права, стаж наукової роботи в сфері права не менше 10 років;
3) мати досвід професійної діяльності адвоката щодо здійснення представництва в суді та / або захисту від кримінального обвинувачення як мінімум 10 років;
4) мати стаж професійної діяльності на посаді прокурора 10 років;
5) мати сукупний стаж (досвід) роботи (професійної діяльності) відповідно до зазначених вимог щонайменше 10 років.

Не може бути призначений суддею: обмежено дієздатний чи недієздатний; має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню функцій правосуддя; має непогашену судимість; якщо заборонено займати відповідну посаду; звільнений з посади судді за порушення присяги, вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе або систематичне нехтування обов'язками, порушення вимог щодо несумісності, порушення обов'язку підтвердити законність джерела походження майна або в зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком, крім випадків визнання судом протиправним рішення про звільнення на цих підставах або скасування обвинувального вироку; раніше звільнений з посади судді за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Конкурс суддів проводить конкурсна комісія з 9 чоловік (по троє призначають Президент, Верховна Рада, Міністр юстиції). Членами комісії можуть бути тільки особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, громадський авторитет, а також значний досвід діяльності в сфері запобігання або протидії корупції.

ВККС проводить спеціальну перевірку кандидатів. Фізичні та юридичні особи мають право подавати в ВККС інформацію про кандидатів. Також проводиться кваліфікаційне оцінювання: іспит проводить ВККС, а конкурсна комісія досліджує досьє і проводить співбесіду. Вона ж встановлює результати кваліфікаційного оцінювання.

Витрати на утримання Вищого антикорупційного суду і Апеляційної палати визначаються окремими рядками Держбюджету. Суди є головними розпорядниками коштів Держбюджету щодо фінансового забезпечення їх діяльності.

 

Джерело: Юр ліга - http://jurliga.ligazakon.ua/