flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Херсонський міський суд Херсонської області

Робота на камеру

00 0000, 00:00

Чи допоможе запровадження відеозапису допитів підозрюваних та потерпілих захистити їхні права?

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким передбачено здійснювати відеозапис усіх допитів. «ЗіБ» вирішив з’ясувати, чи допоможуть такі зміни захистити права громадян та чи є необхідність у таких нововведеннях, поцікавившись в юристів, що мають справу з кримінальним процесом, як вони оцінюють проект. Експерти схвалили пропозиції в цілому, хоча й вказали на деякі недоліки ініціативи та загрозу невиконання положень проекту слідчими органами.

Із пропозицією змінити правила допиту виступила нардеп Тетяна Слюз (ВО «Батьківщина»), яка підготувала законопроект «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України» (щодо проведення допиту)» (№3037).

Парламентар пропонує викласти в новій редакції ч.5 ст.224 КПК. Наразі ця норма передбачає, що під час допиту може застосовуватися фотозйомка, аудіо- та (або) відеозапис. Натомість нардеп пропонує внести такі зміни: «Допит проводиться із застосовуванням фотозйомки, аудіо- та відеозапису з обов’язковою архівацією даних». При цьому матеріали відеозапису проведення допиту вважатимуть додатком до протоколу, в якому мають бути зазначені посада, прізвище, ім’я та по батькові осіб, які здійснювали технічне забезпечення проведення допиту.

«Відеозапис як один із способів фіксації процесуальної дії є найефективнішим доказом її беззаперечності. Така інформація передається в повному обсязі, забезпечує можливість об’єктивно сприймати джерело інформації всіма учасниками процесу, створює умови для повноцінного її збирання», — пояснює необхідність нововведень Т.Слюз.

Також, на думку ініціатора змін, вони спонукатимуть усіх учасників до максимальної правдивості в наданні показань та дотримання процедурних вимог закону під час проведення допиту. Адже завжди можна буде перевірити, що саме говорив свідок чи підозрюваний. Крім цього, обов’язкова архівація має унеможливити підміну відзнятих відеоматеріалів як під час слідства, так і в подальшому.

Наразі ж досить часто можна почути скарги на те, що під час здійснення протокольного опису слова підозрюваних, свідків і потерпілих перекручуються в той спосіб, який вигідний слідчому. Допитувані ж не завжди можуть уловити різницю між сказаним ними та записаним. Наявність такої проблеми підтвердило й опитування юристів, проведене «ЗіБ» .

На необхідність зазначених вище змін указали всі експерти, опитані нашим виданням. Разом з тим дехто з них висловив зауваження щодо передбаченої ініціативою фотозйомки допиту, оскільки вона, на їхню думку, не здатна передати особливостей розмови. Ніхто не зможе завадити правоохоронцям зробити «протокольні» кадри, а потім під тиском змусити людину дати неправдиві показання.

Т.Слюз також акцентує увагу на застосуванні відеозйомки допитів. «Матеріали, отримані із застосуванням відеофіксації допиту, мають суттєві переваги порівняно з іншими способами відображення та збереження відомостей (протокольний опис, фотозйомка, аудіозапис), що використовуються в правоохоронній діяльності», — наголошує парламентар. Тому цілком можливо, що з метою запобігання будь-якому тиску правоохоронців на підозрюваних чи свідків положення про фотозйомку буде вилучено з проекту.

Однак унесення необхідних змін — лише половина справи. Експерти вказують на необхідність контролю за виконанням закону в разі набуття ним чинності. Адже ніхто не може дати гарантій, що відеозапис не здійснюватиметься після того, як із підозрюваним «попрацюють» правоохоронці.