Інститути громадянського суспільства у протидії корупції
Досвід розвинутих країн переконливо доводить, що серед головних механізмів протидії корупції визначальну роль відіграють інститути громадянського суспільства. Саме вони більш зацікавлені в такій перемозі. Залучаючи громадські організації до повноцінної співпраці при вирішенні проблеми подібного масштабу, держава отримує можливість підвищити довіру суспільства, а це дає шанс досягти поставленої мети. Окремому громадянину, яким би він не був політично активним, важно реалізувати свої антикорупційні прагнення. У значної частини населення скандальні публікації у пресі дійсно викликають певний інтерес, проте у більшості випадків це не наштовхує людей на активні дії. Інша справа - об'єднання громадян.
Президент України своїм Указом "Про першочергові заходи щодо детінізації економіки та протидії корупції" від 18 листопада 2005 року пропонує запровадити громадський моніторинг стану поширення корупційних діянь у політичній, економічній і соціальній сферах на загальнодержавному та місцевому рівнях. Форми такого моніторингу повинні бути ще створені, але вони обов'язково мають включати такі інститути громадського суспільства, як громадські об'єднання, політичні партії, трудові колективи, роль яких незаслужено принижена у сьогоднішньому суспільному житті.
У прозорому механізмі вироблення державної політики зацікавлені насамперед громадські інститути, однак їх формування досі в Україні не було пріоритетним. Таким чином, основними напрямами підвищення ролі інститутів громадського суспільства у протидії корупції можуть бути:
1) формування незалежної, об'єктивної журналістики, максимальне скорочення державних засобів масової інформації, правовий захист джерел журналістської інформації, закріплення в законі обов'язковості реагування відповідних державних органів на повідомлення засобів масової інформації про факти корупції в Україні.
2) визначення в новому законі "Про засади протидії корупції в Україні" ролі і місця інституту громадського суспільства у боротьбі з цим явищем;
3) забезпечення отримання інститутами громадського суспільства інформації, пов\'язаної з діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування ;
4) законодавче закріплення прав і повноважень інститутів громадського суспільства у розбудові правової, демократичної держави.